O všiach koluje veľa mýtov, ktoré sa počas dlhých rokov vžili do našich myslí tak, že im veríme. V prípade výskytu vší vo vašej rodine by ste nemali dať na babské reči, ale overiť si pravdivosť informácií. Vďaka postupom, ktoré sú založené na faktoch, dokážete vši efektívne vyhubiť a zbaviť sa ich. Ktoré „zaručené“ fakty o všiach sú pravdivé a ktoré nie?
Poznáte svojho nepriateľa?
Pred tým, ako sa začneme venovať mýtom okolo vší, by sme si mali tieto malé potvory detailne predstaviť.
V prvom rade si uvedomte, že vši žijú len preto, aby parazitovali na svojom hostiteľovi. Pre vás to znamená jediné – ak vši dostanete, nehanbite sa a hlavne neobviňujte seba či svoje okolie. Najviac rozšíreným druhom parazitujúcim na ľuďoch je voš detská, ale poznáme tiež voš šatníkovú a lonovú.
Detská voš má pre svoje šírenie priam božské podmienky v kolektíve detí, a to predovšetkým v škôlke alebo detskom tábore. Vši vyskytujúce sa vo vlasoch, ale aj chlpoch, brade alebo v obočí, bývajú veľké okolo 3 mm a sú sfarbené do hneda. Husté, vlasaté útočisko im poskytuje skvelú ochranu pred zrakom ľudí, preto ich na prvý pohľad len ťažko spozorujete.
Počas pobytu na pokožke sa živia krvou a snažia sa čo najrýchlejšie rozmnožiť. Za svoj život dlhý približne mesiac samičky vší dokážu naklásť asi 50 vajíčok, ktoré sa nazývajú hnidy. Hnidy majú tvar hrušky, veľkosť 1 mm a sú voskovo biele. Ich vývoj od vajíčka až po dospelého jedinca trvá tri týždne.
Hnidy žijú pevne prilepené na korienkoch vlasov. Sú prichytené tak silno, že sa veľmi ťažko odstraňujú. Prítomnosť vší u detí spoznáte najčastejšie tak, že sa dieťa začne škrabať vo vlasoch, je nepokojné, svrbí a páli ho pokožka hlavy. Po odhalení vší dieťa nesmiete pustiť do kolektívu až kým nedôjde k úplnej likvidácii všetkých vší a hníd.
Základné fakty o všiach a ich odstraňovaní
1. Prevencia nepomáha
Myslíte si, že keď budete denne dieťaťu umývať hlavu a stále mu meniť oblečenie, tak všiam predídete? Takéto zmýšľanie je omylom. Bohužiaľ, ani denná pedantná hygiena nepomôže a ak sa dieťa stretne v kolektíve so všami, len ťažko sa im vyhne.
Mnohé mamičky kupujú desiatky zaručených prípravkov, ktoré preventívne používajú a umývajú nimi hlavu dieťaťa. Len máloktorý z týchto prípravkov je naozaj účinný. Možno si poviete, čo teda pomáha? Jedinou pomôckou v boji proti všiam je včasné zachytenie problému.
Buďte obozretní a všímajte si reakcie dieťaťa. Je jednoduchšie odstrániť vši, ktoré sa ešte nestihli rozšíriť, ako vši usadené v celej hlave.
Preto dieťa pravidelne prezerajte, no najlepšie spravíte, ak si zaobstaráte špeciálnu pomôcku – Čarovný všiváčik. Tento do detailov prepracovaný hrebienok pri česaní dôkladne prejde každý vlasom a odstráni z nich všetky hnidy a vši.
2. Hnidy nereagujú na chémiu
Nedajte sa oklamať reklamami, ktoré sľubujú odstránenie vší spolu s hnidami pomocou zázračných prípravkov vo forme šampónov alebo olejov. Tieto prípravky zväčša zabijú resp. udusia len vši, ale nie hnidy.
Znamená to, že hnidy zostanú na vlasoch prilepené a časom sa z nich vyvinú dospelé vši. Prípravky proti všiam síce použiť môžete, ale len ako doplnkovú liečbu k Čarovnému všiváčikovi.
Ako sa Čarovný všiváčik používa? Jednoducho navlhčite vlasy, naneste na nich bežný vlasový balzam a rozčešte ich klasickým hrebeňom. Následne použite všiváčik a prameň po prameni ním prejdite celú hlavu. Po každom prejdení Čarovný všiváčik utrite do servítky. Na záver umyte hlavu bežným spôsobom.
3. Nezbláznite sa, ak sa u vás vyskytnú vši
Niektoré mamičky sa po výskyte vší v domácnosti priam zbláznia. Začnú všetko prať, vysávať, umývať dezinfekčnými prostriedkami a neustále kontrolujú hlavu členom domácnosti.
Voš neskáče z hlavy na hlavu či dokonca z hlavy na gauč. Dobre vie, že je jej najlepšie v hlave, a preto sa v nej drží zubami – nechtami. Na prežitie potrebuje sať krv každé tri hodiny a bez hostiteľa prežije maximálne jeden deň.
Aby došlo k prenosu, museli by ste sa s ňou stretnúť zoči – voči t.j. priložiť hlavu veľmi blízko k napadnutej osobe. Práve preto sa vši šíria hlavne v detskom kolektíve pri hrách a bláznení. Ak sa vo vašej rodine vyskytnú vši, stačí oprať posteľnú bielizeň, uteráky a prípadne čiapky.
4. Vši vás nezabijú, sú len nepríjemné
Už sme spomínali, že dostať vši nie je hanbou a zväčša je napadnutý jedinec úplne bez viny.
Mať vši je pocitovo veľmi nepríjemné a iste sa aj vy už pri vyslovení slova voš začnete škrabať vo vlasoch (škriabete sa aj počas čítania tohto článku?), no nemusíte mať obavy. Zo zdravotného hľadiska vám pri zavšivení nehrozí žiadne veľké riziko. Vši vyskytujúce sa v našich končinách neprenášajú ochorenia.
Jediným rizikom je nechať vši v hlave žiť dlhšie. Neustále svrbenie a následné škriabanie môže viesť k infekcii a vzniku kožných ochorení.
5. Neverte babským rečiam
Na záver vám musíme pripomenúť najčastejšie mýty a babské reči, ktoré sa už roky šíria medzi ľuďmi a väčšina ľudí im aj verí. Už sme spomínali mýtus, ktorý vraví, že vši dokážu skákať.
Celkom iste nedokážu! Vši dokážu na druhú hlavu len preliezť. Už dávno taktiež neplatí, že dieťa sa môže do kolektívu vrátiť až po niekoľkých dňoch po odstránení vší.
Po precíznom vyčesaní vší a hníd Čarovným všiváčikom môžete dieťa hneď na druhý deň poslať do školy či škôlky. Kedysi sa verilo, že vši sa šíria hlavne počas teplejšieho počasia, ale aj toto tvrdenie bolo už dávno vyvrátené. Vši môžete dostať počas celého roka. Dôrazne vás tiež upozorňujeme, že vši sa nedajú z hlavy vymyť petrolejom. Tento starý a škodlivý recept môže vyvolať silnú alergickú reakciu a zápal v mieste poškodenia pokožky hlavy.