5 Rád Pri Nachladnutí. Ako Sa Ho Zbaviť Rýchlejšie?

Nachladnutie je určite veľmi nepríjemné. Upchatý nos nám bráni poriadne sa vyspať. Bolesti hlavy a hrdla zas znemožňujú sústrediť sa na pracovné a rodinné povinnosti. Jednoducho, nachladnutia sa treba čo najskôr zbaviť. A aj keď je toto ochorenie prakticky neškodné, pri opakovanom „prechodení“ môže viesť k závažnejším zdravotným problémom. Preto vám ponúkame zopár rád, ktoré vám pri nachladnutí určite pomôžu.

1. Inhalujte

Pri silnej nádche pomáha inhalácia éterických olejov. Nakvapkajte si tea tree alebo harmančekový éterický olej do aróma lampy v miestnosti, v ktorej sa zdržiavate. Pár kvapiek oleja môžete pridať aj do horúceho kúpeľa. Alebo si kúpte inhalačnú tyčinku proti nádche, ktorá obsahuje zmes účinných éterických olejov. Tá pomôže na uvoľnenie dýchania.

2. Pite veľa tekutín

Zabudnite však na sýtené nápoje a kofeín. Vymeňte ich za čistú vodu a bylinkové čaje. V lekárni si môžete kúpiť rôzne čajové zmesi, ktoré sú určené priamo na nachladnutie a chrípku. Vynikajúci je však aj zázvorový čaj, ktorý pomôže pri bolestiach hrdla a uľahčí dýchanie.

3. Vetrajte

Miestnosť pravidelne vetrajte. Prísun čerstvého vzduchu je počas choroby nevyhnutný. Bude sa vám ľahšie dýchať. Vetrajte nárazovo. Okno otvorte dokorán a na chvíľu vyjdite z miestnosti. Okrem toho platí, že miestnosť nie je vhodné príliš prehrievať. Suchý a prehriaty vzduch sťažuje dýchanie.

4. Znásobte príjem vitamínov

A to v podobe čistých ovocných štiav, čerstvého ovocia a zeleniny. Veľmi účinná a plná vitamínov je kyslá kapusta. Prírodným antibiotikom je zas cesnak. K takejto prírodnej liečbe však počas nachladnutia nezaškodí pridať aj klasický vitamín C v tabletkách. Dodržiavajte však odporučené denné dávky vitamínov.

5. Pravidelne si čistite nos

Ak ešte nádcha neprerástla do klasického „tečenia z nosa“, pomôžte hlienom dostať sa von. Používajte nosové spreje s obsahom morskej soli, ktoré upchatý nos uvoľnia. Klasické nosové kvapky, ako napríklad Nasivin, zas zmierňujú opuchy nosovej sliznice. Ak však už nos nie je upchatý a hlien z neho vyteká, kvapky viac nepoužívajte. Nezabúdajte tiež na podráždenú pokožku nosa. Pri častom fúkaní je červená a boľavá. Niekoľkokrát denne ju preto natierajte krémom.

Naozaj dôležité je tiež chorobu vyležať. Aj keď ide len o nachladnutie. Doprajte si teda pokoj na lôžku. Zabudnite na pracovné povinnosti a všetky starosti a jednoducho oddychujte.

Leave a Comment