Ako bojovať so stresom

Stres je príčinou mnohých civilizačných, ale aj bežných ochorení. Bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti, búšenie srdca, nespavosť a podráždenosť bez zjavnej príčiny. Tieto a mnohé ďalšie symptómy môžu poukazovať na to, že človek je v dlhodobom strese. Máte pocit, že je to aj Váš prípad? Vyskúšajte teda niektoré aktivity, ktoré Vám pomôžu udržať si duševnú pohodu.

Dychové cvičenia

Ak cítite, že stres nezvládate, dajte si chvíľku pauzu. Hoci aj v kancelárii. Sadnite si do tureckého sedu a sústreďte sa na dýchanie. Hlboký nádych a potom pomalý výdych. Pri týchto dychových cvičeniach sa do tela dostáva väčšie množstvo kyslíka, ktorý má vplyv na relaxáciu svalov a upokojenie mysle. V strese človek dýcha plytko a rýchlo. Sústreďte sa preto na pomalšie a hlboké dýchanie.

Netrápte sa vecami, ktoré nedokážete ovplyvniť

Prestaňte myslieť na budúcnosť a to, čo by sa mohlo stať. Žite viac prítomnosťou. Niektoré veci sa aj tak stanú, napriek tomu, že sa ich budete obávať. Nijako ich neovplyvníte. Je preto zbytočné trápiť sa nimi vopred a škodiť tak svojej psychickej pohode. Sústreďte sa na to, čo je tu a teraz.

Pestujte dobré vzťahy

Stretávajte sa s rodinou a priateľmi. Budete sa cítiť omnoho lepšie. Neseďte neustále doma so svojimi myšlienkami. Ak sa budete stretávať s ľuďmi pochopíte, že aj oni majú problémy a starosti. A dokážu sa s nimi vyrovnať. Zistíte, že so svojimi problémami nie ste sám. Svoje pocity a ťažkosti preberte s blízkymi. Možno sa ukáže, že Váš problém je vlastne banálny.

Cvičte a hrajte sa

Nemusí sa z Vás stať vrcholový športovec. Dajte si len zopár minút tréningu, behu alebo rýchlej chôdze denne. Pri telesnej aktivite sa zvyšuje hladina endorfínov, takzvaných hormónov šťastia. Uvidíte, že sa budete cítiť lepšie, ako pri neustálom vysedávaní pred televízorom. Nájdite si hobby, hrajte sa spoločenské hry s rodinou. Budete sa baviť a zároveň strávite čas z blízkymi. Je pravda, že dospelí sa zabudli hrať. Vráťte sa touto formou do detstva plného radosti a zábavy. Aspoň občas.

Neustály stres môže viesť až k vážnym psychickým problémom. Skúste sa ho teda radšej vyvarovať aj takýmito jednoduchými, no účinnými spôsobmi.

 

Foto: © Dollarphotoclub_78590672 / Dollar Photo Club

Leave a Comment