Chrípka Znovu Útočí! Ako Proti Nej Účinne Zabojovať?

Sezóna chrípky je pomaly, no isto tu. A hoci prichádza opakovane každý rok, málokto je pred ňou stopercentne chránený. Jednou z možností, ako sa jej vyhnúť, je i očkovanie.

Čo však robiť, keď chrípka udrie v plnej sile a my zaočkovaní nie sme? Ako eliminovať jej dopad a dostať sa z nej čím skôr?

Keď Sa Chrípke Darí…

Chrípke sa darí najmä vo vlhkom počasí, ideálne, ak je nad nulou. Stačí už len byť súčasťou kolektívu a šíreniu chrípkových vírusov nič nestojí v ceste. Špecifickosť tejto nákazy spočíva v tom, že ochorieme náhle, doslova zo dňa na deň, bez akýchkoľvek príznakov.

Je síce pravda, že zdravý dospelý človek v plnej sile by mal chrípkové ochorenie prekonať bez následkov behom niekoľkých dní, avšak celková únava a oslabenosť organizmu len tak rýchlo nevymizne. Niekedy pretrvávajú ešte mesiac po odznení chrípky .

Ako chrípku nedostať?

Istotne sa zhodneme na tom, že najlepšie je chrípku vôbec nedostať. Ale ako na to?
Izolovať sa v chrípkovom období od zvyšku sveta nie je pre väčšinu z nás reálne, omnoho logickejšie znie dôsledná preventíva,
prípadne očkovanie proti chrípke.

Čo tiež môžeme, je v čase chrípkovej epidémie nechodiť do divadiel a vynechajme radšej aj kino a nákupné centrá, s deťmi o to viac.

Pri cestovaní hromadnou dopravou zasa riziko nákazy znížime tým, že sa budeme držať tyče v rukaviciach, keďže vírusy chrípky sa nešíria len kýchaním a kašľaním, ale aj podávaním rúk. Časté umývanie rúk je v období zvýšeného výskytu chrípky doslova nutnosťou, taktiež zvýšené vetranie v uzavretých miestnostiach, kde sa počas pracovného dňa zdržiava množstvo ľudí.

Pravdou ostáva, že chrípke najlepšie odolajú tí z nás, ktorí sa udržujú v kondícii počas celého roka. Pomáha otužovanie, šport, dostatok kvalitného spánku, konzumácia ovocia a zeleniny, kyslomliečnych výrobkov, kvalitného bieleho mäsa.

V rizikovom období potom pomôže aj zvýšený príjem vitamínu C vo výživových doplnkoch a tiež probiotiká, ktoré posilnia imunitu.

Očkovanie proti chrípke

Najlepšou prevenciou proti chrípke je však stále očkovanie. Kto si naň ale spomenie až v januári, zvyčajne je už neskoro. Protilátky sa po zaočkovaní vytvárajú asi 2 týždne, preto sa odporúča očkovanie proti chrípke absolvovať ešte behom októbra a novembra.

Očkovanie je nutné opakovať každý rok, pretože vírus chrípky sa modifikuje, a tak je rok čo rok iný. Na základe toho sa každoročne obmieňajú aj vakcíny.

Leave a Comment