Harmanček – Liečivý Zázrak Z Prírody

Rastie prakticky všade okolo nás a je považovaný za bežnú bylinku. Málokto si ale uvedomuje jeho úžasné liečivé účinky. Občas si dáme harmančekový čaj, no to je tak všetko. Vedeli ste však, že harmanček je pre telo mimoriadne prospešný nielen zvnútra, ale aj pri vonkajšom používaní? O jeho úžasných účinkoch si niečo povieme.

Ako Pôsobí Harmanček Na Organizmus

Z celej rastlinky harmančeka sa zbierajú a spracúvajú len kvety. Práve tie majú výnimočné zdravotné účinky. Natrhať si ich môžete prakticky počas celého leta, kedy kvitnú. Harmanček nájdete často na okrajoch polí alebo popri cestách. Ak však nemáte možnosť nazbierať si rastlinku, ktorá nie je znehodnotená výfukovými plynmi áut, radšej si v lekárni kúpte sušený harmanček, prípadne produkty z neho. Ako harmanček pôsobí?

  • Upokojuje. Pomáha pri problémoch s nervozitou, podráždením a nespavosťou.

  • Má protizápalové účinky. Preto je vynikajúci pri zápalových bolestiach kĺbov, ale tiež pri liečbe rôznych zápalových ochorení tráviaceho traktu.

  • Hojí rany na pokožke. Môžete ho používať aj pri miernejších popáleninách, či odreninách.

  • Pomáha pri chrípke a nachladnutí. Stimuluje potenie, čiže pomáha pri zrážaní horúčky. Je tiež vynikajúcim pomocníkom pri bolestiach hrdla.

Hojne sa tiež využíva v kozmetickom priemysle. Vyrábajú sa z neho krémy, šampóny  , a je dokonca aj zložkou mnohých parfumov.

Ako Používať Harmanček?

Ak sa vám nechce zbierať čerstvý harmanček a pripravovať odvary, v ponuke lekární máte dostupných množstvo kvalitných produktov z harmančeka. Ako ich užívať? Veľmi obľúbený je harmančekový čaj.  Ak ho budete piť pravidelne, podporí vaše trávenie. Dajte si šálku harmančekového čaju každý večer a budete spať pokojnejšie. Čaj však nemusíte len piť. Je skvelý aj na výplachy ústnej dutiny pri rôznych zápaloch. Takisto si z jeho použitím môžete pripraviť aj kúpeľ. Pomáha tak pri vonkajších hemoroidoch. Harmančekový čaj je dokonca vhodný aj pre úplne malé bábätká.

Harmančekové masti zas liečia zvonku. Ak má vaše bábätko problémy s plynatosťou, masírujte mu bruško krémom s obsahom harmančeka.  Klasická harmančeková masť,  ktorá obsahuje harmančekovú silicu, je zas veľmi účinná pri bolestiach kĺbov a svalov, ale aj pri liečbe kožných rán. Pravidelne si natierajte postihnuté miesta a čoskoro sa stav zlepší. Vďaka svojej jemnosti je harmanček dokonca ideálnou zložkou kozmetiky pre bábätká.

 Vyskúšajte teda jeho liečivú silu aj na vlastnej koži!

Leave a Comment