Hemoroidy – problém, o ktorom sa často mlčí

Hemoroidy – problém, o ktorom sa často mlčí

Hemoroidmy trpí väčšina populácie. Napriek tomu je to zdravotný problém, o ktorom sa až tak nehovorí. Možno aj z dôvodu nezmyselnej hanby niektorých ľudí, ktorí radšej potichu trpia veľkými bolesťami, než aby vyhľadali odborníka.

Čo teda s hemoroidmy? Čo ich spôsobuje a ako proti nim účinne bojovať?

Vplyv dedičnosti na vznik hemoroidov

Áno, hemoroidy sú dedičné. Za ich vznik môže znížená kvalita väziva cievnej steny, a preto hemoroidy často postihujú pacientov, ktorých už trápia problémy s kŕčovými žilami.

Ako ale hemoroidy vznikajú?

Spôsobuje ich zlé prekrvenie v žilovom riečisku okolo konečníka, čoho vplyvom dochádza k nedostatočnému odtoku krvi z hemoroidálnych uzlov a tie sa následne zväčšujú. Vzniká zápal, krvácanie a často dôjde až k vytvoreniu uzla.

Najčastejšie príznaky vzniku hemoroidov

Ľudia, ktorých trápia hemoroidy, zvyčajne pociťujú:

  • tlak v konečníku
  • nepríjemné svrbenie
  • pocit cudzieho telesa v konečníku
  • veľkú bolesť

Príčiny, prečo môžu hemoroidy vzniknúť

Za všetkým hľadajme predovšetkým dedičnosť, ale rizikové sú i ďalšie faktory. Predispozíciu na vznik hemoroidov majú i ľudia so sedavým zamestnaním, ako aj všetci tí, ktoré sú nezdravo obézni a u mnohých žien je príčinou vzniku hemoroidov gravidita.

Ako na hemoroidy?

Koho trápia hemoroidy, rozhodne by to mal riešiť, aj vyváženou stravou, ktorá vie veľmi pomôcť. Vítané sú najmä potraviny s vysokým percentom vlákniny a tie, ktoré zmäkčujú stolicu, teda ovocie, strukoviny, zelenina, klíčky, ľanový olej, chudé mäso, ryby a orechy. Dôležitý je i dostatočný pitný režim, ideálnou tekutinou je čistá voda.

 

 

Zanechať komentár

Váš email nebude zverejnený.