Mliečne zúbky našich najmenších

Aký otec, taký syn a aká matka, taká Katka. Rodičia ovplyvňujú svoje deti všetkým, čo robia. A to aj svojimi zvykmi. Správanie, spôsob komunikácie či hygienické návyky, to všetko si deti v prvých rokoch života berú hlavne od rodičov. Na začiatku života dieťaťa ho niektorým zvyklostiam musíte naučiť. Okrem postupného učenia sa prijímať rozmanitú stravu či povedať prvé slovíčka, učíte bábätká aj návyku čistenia zúbkov.

Fráza, že pokazené mliečne zuby aj tak vypadnú, je už chvalabohu dávno pasé. V očkovacej kartičke dieťaťa, ktorú dostanete pri prvej návšteve svojho pediatra, je kolónka určená pre zubára. Prvá kontrola sa odporúča už pri prvých zúbkoch, čiže okolo 6. mesiaca. Práve v tomto období detičky trpia bolesťami prerezávania zúbkov. Je potrebné tomu venovať pozornosť, uľaviť im čo najviac od bolesti a pomôcť k bezproblémovému vývinu detského chrupu. Od hryzadiel treba pomaly prejsť ku prostriedkom, ktoré im prvé zúbky, jazyk a ďasná masírujú a zároveň aj čistia.

Strava verzus zdravé zuby

Budúce mamičky môžu vývoj detského chrupu ovplyvniť už v tehotenstve. Životný štýl tehotných žien ovplyvňuje celkový vývoj dieťaťa, takže aj jeho chrup. Aby dieťa malo zdravé a silné zúbky, je potrebné, aby matka v tehotenstve preferovala pestrú stravu bohatú na minerály a vitamíny. Prospeje to napokon aj jej samotnej, aby bola po pôrode čo najskôr fit a krásna.

Samozrejme, so zdravou výživou treba pokračovať aj naďalej. Dieťa chce robiť všetko to, čo jeho rodičia, a to sa týka aj jedálnička.

Ak sa stravujete zdravo vy, tak si aj dieťa na vaše stravovanie zvykne bez problémov. Pri prvých príkrmoch sa navrhuje začať zeleninou a nie ovocím. Ovocie sa odporúča až po mäse a strukovinách.

Dieťa už pri prvých príkrmoch zisťuje, že existujú aj iné chute ako mlieko či voda. Každá nová chuť je preň neuveriteľný zážitok, pretože nič podobné nikdy v ústach nemalo. Keďže ovocie má výraznú sladkú chuť, môže sa stať, že prvé jedlá zo zeleniny alebo strukovín deťom vôbec nebudú chutiť.

Nezdravým cukrom sa pri malých deťoch vyhýbajte čo najdlhšie. Okrem iných zdravotných problémov spôsobujú väčšinu kazov na mliečnych zuboch. Tiež súvisí s paradentózou v neskoršom veku.

Jednoduché cukry škodia zúbkom.

Ako a kedy začať čistiť prvé zúbky

Ak už viete, že sa bábätku tlačia prvé zúbky, je na čase, aby ste si zaobstarali prvú kefku. Vlastne to nie je typická kefka, ale tzv. hryzadlo, ktoré má gumové štetinky. Dieťa si pomaly zvyká na cudzí predmet v ústach a žuvaním tejto kefky si čistí prvé zúbky a ďasná, ktoré si zároveň aj masíruje.

Využiť môžete aj obyčajnú navlhčenú gázu, ktorou utriete povlak smerom od ďasna. Postupne, ako pribúdajú ďalšie zúbky, môžete prejsť na klasickú detskú kefku s jemnými štetinami. Touto kefkou bábätku už pomaly začínajte čistiť zúbky klasickým spôsobom.

Keď je dieťa motoricky zdatné a počet jeho prvých zúbkov sa blíži ku dvadsiatke, je načase, aby si začalo čistiť zúbky samo.

Zubári odporúčajú, že aj keď si dieťa už dokáže zuby vyčistiť samo, musí ho rodič pravidelne kontrolovať. Práve vďaka tomu si dieťa postupom času na rituál čistenia zubov zvykne až do takej miery, že to začne robiť automaticky. Pokiaľ máte problém svoje dieťa motivovať k pravidelnému a kvalitnému čisteniu zubov, môžete mu zaobstarať detskú elektronickú zubnú kefku, vďaka ktorej bude čistenie ľahšie a zábavnejšie.

Čistenie zúbkov môže byť pre deti aj zábava

Deti môžu vnímať umývanie zúbkov ako tú najväčšiu nudu na svete. Niekedy preto čistenie zubov “odfláknu”, aby to mali čo najskôr za sebou.

Je však možnosť, ako zmeniť túto nudu na zábavu, na ktorú sa budú vždy tešiť. Sonická kefka Philips Sonicare For Kids, vďaka zábavnej aplikácii prepojenej cez bluetooth, vaše deti naučí čistiť si zuby dlhšie a kvalitnejšie a ešte sa pri tom dobre zabavia. Aplikáciou sú odmeňované za dobré čistenie, a zároveň sú o kvalite čistenia zubov informovaní aj rodičia. Spokojnosť je vďaka tejto šikovnej kefke na oboch stranách.

Detská kefka, s ktorou je zábava Zdroj: Philips.com

Výber zubnej pasty

Pozor dávajte na výber zubnej pasty. Malým deťom kupujte zubnú pastu bez fluóru. U detí v predškolskom veku nadmerné množstvo fluoridu spôsobuje žltnutie mliečnych zubov a hnedé škvrny. Aj keď fluorid chráni pred zubným kazom a spevňuje sklovinu, existujú detské pasty, ktoré chránia detské zúbky aj bez neho.

Správne čistenie zubov u detí je dobrý zvyk na celý život.

Pokazené detské zuby sú problémom aj pre trvalé zuby

Ak na mliečnom zube vznikne kaz, infekcia sa cez korene zubu môže dostať až k trvalému zubu. Okrem toho sa infekcie na mliečnych zuboch rozširujú omnoho rýchlejšie ako na trvalých, a preto ľahšie napadnú zubnú dreň.

To okrem opuchov spôsobuje aj veľké bolesti. Kaz treba ihneď podchytiť a navštíviť zubára, pretože bolestivý a hlboký kaz môže dieťa zbytočne traumatizovať. Pokiaľ je až tak veľký, že je potrebné zúbok vytrhnúť, môže to spôsobiť nežiaduce posunutie celého trvalého chrupu. Pokazené, či dokonca vytrhnuté detské zúbky, môžu spôsobiť aj zlý vývin reči.

Obyčajný kaz môže okrem estetických problémov spôsobiť lavínu ďalších, ktoré skomplikujú vývoj a zdravie vášho dieťaťa. Aj keď sú mliečne zúbky len dočasné, treba sa o ne starať.

Zdravé zuby ovplyvňujú zdravý vývin dieťaťa.