Naštartujte trávenie po vianočnom prejedaní. Ako na to?

Vianoce sú sviatky rodinnej pohody. Ale povedzme si pravdu, sú to aj sviatky hojnosti. A to tak pod vianočným stromčekom, ako aj na štedrovečerných stoloch. Hoci sú typické vianočné jedlá naozaj chutné, pre trávenie sú poriadnou záťažou. Ak ich skombinujete so zákuskami a alkoholom, trávenie dostáva poriadne zabrať. Ako ho teda opäť naštartovať po vianočnom prejedaní? Poradíme vám.

Bylinky A Bylinkové Čaje Naštartujú Trávenie

Vaše trávenie naštartujú bylinky ako fenikel, medovka, mäta, či rumanček. Ak ich nemáte k dispozícii, kúpte si kvalitné sypané čaje. Napríklad spomínaná mäta je vynikajúca práve na zlepšenie trávenia. Rumanček vás zas zbaví bolestí brucha. Dostupné sú však aj rôzne čajové bylinné zmesi, určené na konkrétne zažívacie problémy. Napríklad pri bolestiach žlčníka, preháňaní, nadúvaní a podobne. Čaje pite aspoň zopár dní, aby sa dostavil ich účinok. Vždy dodržiavajte odporúčanie na balení.

Liekom Je Pohyb

Po Vianociach nás často trápi nadúvanie. Dôvodom je to, že hlceme rýchlo veľké množstvá jedla, ktoré poriadne neprežúvame. V tomto prípade je veľmi účinným liekom práve pohyb. Doslova rozhýbe črevá, ktoré sú plné plynov a spôsobujú nepríjemné kŕče. Takže jedzte pomaly! No ak už tieto kŕče máte, vstaňte a rozhýbte sa aj napriek bolesti.

Rýchla pomoc pri ťažkostiach

Cítite, že máte doslova balvan na žalúdku a jedlo nie a nie stráviť? Rýchlu pomoc pri týchto ťažkostiach poskytne sóda. A to vo forme prášku, či tabliet. Jedna tableta spôsobí, že sa vám odgrgne a uľaví na žalúdku.

Nechajte žalúdok oddýchnuť

Ak sa po Vianociach necítite dobre, vyraďte zo svojho jedálnička aspoň na chvíľu ťažšie jedlá. Vyhnite sa aj sýteným nápojom, cukrovinkám a kofeínu. Určite nie je dobré držať drastickú diétu. No nezaškodí, ak necháte vaše trávenie aspoň na chvíľu „vydýchnuť“.

Stavte na účinnú klasiku

V prípade bežných tráviacich problémov niet nad účinné klasické lieky. Ak nezaberá pohyb a zmena stravy, dajte si po každom jedle lieky ako Pancreolan alebo Orenzym. Obsahujú tráviace enzýmy, ktoré nielenže pomôžu s trávením, ale odstránia aj nadúvanie, či pocit plného žalúdka. O deň, maximálne dva, by malo byť po tráviacich problémoch. Pri preháňaní je zas účinnou pomocou liek Endiex.

Samozrejme, všetky tieto typy pomôžu len v prípade, ak nemáte závažnejšie alebo dlhodobo pretrvávajúce problémy. Vtedy svoj stav nepodceňujte a určite vyhľadajte pomoc lekára.

Leave a Comment