Ovčie Kiahne – Vyplatí Sa Proti Nim Zaočkovať?

Ovčie kiahne – detské vírusové ochorenie, ktoré je vysoko nákazlivé, keďže sa prenáša vzduchom a osobným kontaktom. Inkubačná doba tohto ochorenia je 14 až 21 dní, čo znamená, že nakazený človek počas dvoch – troch týždňov nemusí mať nijaké badateľné príznaky. O to zradnejšie kiahne sú.

Našťastie, ak raz ovčie kiahne prekonáme, vytvoria sa nám v tele protilátky, vďaka ktorým toto ochorenie už nikdy viac nedostaneme.

Ako Na Ovčie Kiahne

Ako predísť nakazeniu ovčími kiahňami? Dá sa to vôbec? Odpoveď je, že tomu možno zabrániť len veľmi ťažko. Jasličky, škôlky i školy sú totiž doslova semeniskom nákazy.

Jediným pozitívom je, že drvivá väčšina detí znáša kiahne vcelku dobre a keď sa odsleduje to, aby si vyrážky neškriabali, tak im neostanú žiadne nepekné trvalé spomienky na túto chorobu.

Najčastejším prejavom ovčích kiahní je nepríjemné svrbenie, ktoré sa zvykne tlmiť detským púdrom,upokojujúcimi gélmi, prípadne liekmi na alergické prejavy. Ochorenie však sprevádza aj zvýšená teplota, preto sa podávajú i lieky na jej zníženie. V prípade, že je teplota vyššia ako 39°C, je nutné konzultovať ďalší postup liečby kiahní s pediatrom.

Samozrejmosťou je pri kiahňach kľudový režim, zvýšený príjem tekutín a vyčlenenie z kolektívu.

Očkovať, Či Neočkovať Proti Kiahňam?

Čoraz viac rodičov sa uchyľuje k dobrovoľnému zaočkovaniu ich dieťaťa proti kiahňam. Na Slovensku sú dostupné tri vakcíny proti ovčím kiahňam, pričom všetky obsahujú živé oslabené vírusy kiahní, ktoré u zdravých ľudí nevyvolávajú ochorenie. Niektoré zároveň slúžia nielen na očkovanie proti ovčím kiahňam, ale aj proti osýpkam, mumpsu a rubeole. Očkovanie proti kiahňam je možné u detí starších ako dva roky aj u všetkých dospelých, zdravých jedincov.

Je však treba rátať s tým, že účinnosť vakcíny sa časom oslabuje, ako aj s faktom, že očkovanie síce zníži šancu na ochorenie ovčími kiahňami, ale nie je vylúčené, že očkovaný človek ovčie kiahne niekedy dostane. U niektorých ľudí sa aj napriek zaočkovaniu môžu ovčie kiahne po styku s nakazeným človekom objaviť, vďaka očkovaniu je ale ich priebeh omnoho miernejší.

Leave a Comment