Aktiferrin compositum cps 1×100 ks

11,49 

Liek sa používa pri nedostatku železa (latentnom i manifestačnom) a kyseliny listovej najmä počas tehotenstva a dojčenia, na predchádzanie a liečbu stavov nedostatku železa a kyseliny listovej. Komplex vytvorený síranom železnatým a aminokyselinou D,L-serínom sa vyznačuje vysokou absorpciou železa, čo vedie k rýchlemu obnoveniu jeho normálnej hladiny v krvi i zásob v organizme. Výhodou je možnosť nízkeho dávkovania a veľmi dobrá znášanlivosť lieku. Súčasne podávaná kyselina listová podporuje tvorbu nových bunkových jadier a nukleových kyselín. Vitamín B12 dopĺňa účinok kyseliny listovej. Veľký význam má pri stavbe krvných buniek, ale i obalov nervových vláken a rôznych látok bielkovinového charakteru.
Spôsob použitiaDávkovanie a dávkovacie schémy Užíva sa 1 kapsula 1x denne.
V prípade manifestačného nedostatku železa a kyseliny listovej treba dávku zvýšiť na 1 kapsulu 2-3x denne.
Liečba by mala pokračovať najmenej 4 týždne po dosiahnutí normálnych hodnôt sérového železa a hemoglobínu. Spôsob použitia Kapsuly sa užívajú spolu s jedlom, vždy vcelku, nesmú sa hrýzť ani drviť a zapíjajú sa dostatočným množstvom vody. Čierny alebo zelený čaj, káva, nápoje s obsahom kofeínu, minerálne vody, mlieko a mliečne nápoje nie sú vhodné na zapíjanie kapsúl, nakoľko ovplyvňujú vstrebávanie železa. Absorpcia železa sa môže znížiť príjmom určitých potravín a nápojov (viď časť Upozornenie), je preto potrebný čo najdlhší časový odstup (aspoň 2-3 hodiny) od užitia železa. Upozornenie Liek nie je vhodný pre deti do 6 rokov. Pre deti je určený sirup alebo kvapky.
Absorpcia železa sa môže znížiť príjmom potravín a nápojov s obsahom rastlinnej vlákniny, príjmom mlieka a mliečnych produktov, vajíčok, kofeínu (káva, čaj), prípravkov s obsahom vápnika, antacíd (hliník, horčík, vápenaté soli), hydrogenuhličitanu sodného, látok viažucich železo ako fosfáty. Je preto potrebný čo najdlhší časový odstup od užitia železa.
Účinky tohto lieku a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať, je potrebné konzultovať s lekárom.
Tmavé až čierne sfarbenie stolice je spôsobené liečbou a je neškodné.
Liek môže spôsobiť falošne pozitívnu skúšku na okultné krvácanie.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC.
Účinné látkykyselina listová, kyanokobalamín (vitamín B12), DL-serín, síran železnatý hydrát (Ferrosi sulfas hydricus) (železo)

Katalógové číslo: max-6400 Kategórie: ,