BRUFEN sirup sir (fľ.PET+striek.) 1×100 ml

4,19 

Liečivom je ibuprofen, ktorý tlmí bolesť, znižuje zvýšenú telesnú teplotu a má protizápalové účinky. Ibuprofen zabraňuje tvorbe prostaglandínov, ktoré sa podieľajú v organizme na vzniku bolesti, zvýšenej teploty a zápalu.
Používa sa na: krátkodobú liečbu horúčky u detí starších ako 3 mesiace, vyvolanej vírusovou alebo bakteriálnou infekciou (chrípka, zápal priedušiek, zápal mandlí, zápal hltana, zápal prinosových dutín a iné) pri juvenilnej reumatoidnej artritíde a ostatných reumatických ochoreniach (iba na odporúčanie lekára) pri miernej až stredne silnej bolesti (menštruačná bolesť, bolesť zubov, pooperačná bolesť, bolesť hlavy) pri poranení mäkkých tkanív (vyvrtnutie, pomliaždenie).
Spôsob použitiaDávkovanie a dávkovacie schémy Každý 1 ml sirupu obsahuje 20 mg ibuprofénu.
Dávka ibuprofenu závisí od veku a telesnej hmotnosti pacienta.
Medzi dávkami sa má dodržať aspoň 4-hodinový odstup.

Dojčatá a deti do 12 rokov:
Liek sa nemá podávať deťom s hmotnosťou nižšou ako 5 kg.
Odporúčaná denná dávka je 20 – 30 mg/kg telesnej hmotnosti, rozdelených do väčšieho počtu dávok.
Na výpočet dávky sa má použiť telesná hmotnosť, veková hranica je len orientačná.
Maximálna jednotlivá dávka ibuprofenu pre deti a dospievajúcich nesmie presiahnuť 400 mg. 

Dospelí a deti od 12 rokov:
Reumatické ochorenia: odporúčaná dávka je 20-30 ml sirupu 3x denne (400-600 mg ibuprofénu 3x denne). Pri renálnej insuficiencii je potrebné znížiť dávku. Maximálna denná dávka je 120 ml sirupu (2400 mg ibuprofénu).
Dysmenorea: 20 ml sirupu 1-3x denne podľa potreby (400 mg ibuprofénu 1-3x denne).
Bolestivé stavy ľahkej až strednej intenzity: 10-20 ml sirupu jednorazovo alebo rozdelených do 3-4 jednotlivých dávok (200-400 mg ibuprofénu jednorazovo alebo rozdelených do 3-4 jednotlivých dávok).
Maximálna denná dávka nesmie presiahnuť 1 200 mg.

Pacienti s poškodenou funkciou obličiek, pečene alebo srdca:
Je potrebná zvýšená opatrnosť, má sa podávať najnižšia účinná dávka a má sa kontrolovať funkcia obličiek. Spôsob použitia Pred použitím je potrebné liekovku dôkladne pretrepať. Na dávkovanie je určená priložená dávkovacia lyžica. Liek sa užíva s jedlom, u dospelých a detí od 12 rokov pri reumatických ochoreniach je možné podať prvú dávku nalačno (pre urýchlenie nástupu účinku). Je nutné dodržiavať odstupy medzi jednotlivými dávkami. Upozornenie Liek sa nemá podávať deťom mladším ako 3 mesiace a deťom s telesnou hmotnosťou menšou ako 5 kg.
Liek je kontraindikovaný v treťom trimestri tehotenstva. Počas prvého a druhého trimestra sa liek nemá podávať, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné (rozhodne lekár).
Liek sa neodporúča užívať počas dojčenia.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s ťažkým zlyhaním pečene a ťažkým zlyhaním obličiek (glomerulárna filtrácia menej ako 30 ml/min).
Liek je kontraindikovaný u pacientov so závažným srdcovým zlyhaním (trieda IV NYHA), zvýšenou náchylnosťou ku krvácaniu alebo aktívnym krvácaním, gastrointestinálnym krvácaním alebo perforáciou vo vzťahu k predchádzajúcej liečbe NSAID v anamnéze; s ulceróznou kolitídou, aj v anamnéze, s Crohnovou chorobou, s aktívnym alebo rekurentným peptickým vredom alebo gastrointestinálnym krvácaním (dva alebo viac prípadov potvrdeného vredu alebo krvácania); ťažkou dehydratáciou (spôsobenou vracaním, hnačkou alebo nedostatočným príjmom tekutín);
Inhibítory COX môžu spôsobiť zníženie ženskej plodnosti pôsobením na ovuláciu (reverzibilné, odznie po ukončení liečby).
Liek sa má podávať v čo najnižšej účinnej dávke čo najkratší čas. U dojčiat vo veku 3-5 mesiacov treba vyhľadať lekára okamžite pri zhoršení príznakov alebo do 24 hodín, ak príznaky pretrvávajú. Ak je u dospievajúcich potreba užívať tento liek viac ako 3 dni a príznaky sa zhoršia, je potrebné vyhľadať lekára.
Počas liečby môže dôjsť k ovplyvneniu reakčného času, čo je potrebné vziať do úvahy v prípade potreby zvýšenej pozornosti (vedenie vozidla alebo obsluha strojov).
Uchovávať pri teplote 15-25 °C, chrániť pred svetlom.
Liek obsahuje sacharózu, parabény.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Účinné látkyibuprofén