PANZYTRAT 10 000 cps 100 mg (fľ.skl.hnedá) 1×50 ks

4,39 

Liek obsahuje pankreatické enzýmy – lipázu, amylázu a proteázu. Lipáza štiepi tuky v potravinách, amyláza štiepi škrob a proteáza štiepi bielkoviny. Používa sa, ak pankreas (podžalúdková žľaza) vôbec nepracuje alebo jeho funkcia je znížená. Môže to byť dôsledok: dlhodobého zápalu pankreasu alebo stav po akútnom zápale pankreasu; upchatia pankreatického vývodu a/alebo žlčníka, napríklad kvôli nádoru; cystickej fibrózy, mnohoorgánové genetické ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým pľúca a tráviaci systém; odstránenia pankreasu; chirurgického zákroku na žlčových cestách, žalúdku alebo tenkom čreve; tráviacich problémov spôsobených chybami v stravovaní.
Spôsob použitiaDávkovanie a dávkovacie schémy Liečba sa má začať nízkymi dávkami a podávať s ohľadom na závažnosť pankreatickej insuficiencie a veľkosť/zmenu zloženia potravy. Dĺžka liečby nie je obmedzená.

Deti a dospievajúci:
Podáva sa 500-4 000 j. lipázy na gram prijatého tuku, alebo ak sa počíta z telesnej hmotnosti, tak 500-2 500 j. lipázy/kg telesnej hmotnosti na jedlo.

Dospelí:
Odporúča sa 20 000-75 000 j. lipázy na jedlo alebo 10 000-25 000 j. lipázy na ľahké jedlo, hoci vyššie dávky môžu kontrolovať steatoreu.

Dávka sa môže zvýšiť len pod dohľadom lekára, pričom treba brať do úvahy príznaky porúch trávenia (napr. steatorea, bolesť brucha). Nemá sa prekročiť maximálna denná dávka enzýmu 15 000-20 000 j. lipázy/kg telesnej hmotnosti. Najmä u pacientov s cystickou fibrózou nemá dávka presiahnuť 10 000 j. lipázy/ kg telesnej hmotnosti/deň. Spôsob použitia Kapsuly sa užívajú vcelku, nerozhryzené, počas jedla alebo bezprostredne po jedle a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny, najlepšie nealkalickým nápojom (napríklad ovocnou šťavou alebo vodou). Pre uľahčenie podania kapsuly u detí a u pacientov, ktorí majú problémy s prehĺtaním je možné kapsulu otvoriť a nerozhryzený obsah prehltnúť (obsah kapsuly sa môže zmiešať s jedlom). Účinnosť lieku sa môže rozžutím znížiť a enzýmy, ktoré sa pritom uvoľnia z mikrotabliet do úst, môžu poškodiť sliznicu. Upozornenie Počas tehotenstva a v období dojčenia sa liek môže užívať.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s alergiou na bravčové bielkoviny a u pacientov s exacerbáciou chronickej pankreatitídy alebo s akútnou pankreatitídou.
Liek môže znížiť absorpciu kyseliny listovej.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Účinné látkypankreatín (amyláza, lipáza, proteáza)

Katalógové číslo: max-27632 Kategórie: , ,