Príčiny zlých snov. Ako ich riešiť?

Mávate zlé sny? Zobudíte sa uprostred noci s tlčúcim srdcom, prepoteným pyžamom a s hrdlom stiahnutým strachom. Nič príjemné. Po takomto „snívaní“ je človek unavený, akoby ani nespal. Prečo vlastne máme zlé sny? Dá sa im vôbec vyhnúť?

Prečo Máme Zlé Sny

Trápia dospelých, ale aj deti. Zlé sny a nočné mory. Dôvody, prečo sa nám zlé sny snívajú, môžu byť rôzne. Vraví sa, že jedným z týchto dôvodov je nezdravé jedlo, ťažké jedlo alebo veľké množstvo potravy, ktorú skonzumujete pred spánkom. Tá takpovediac „sadne na žalúdok“, pričom vznikajú ťažké sny. Takéto stavy spôsobujú najmä mastné a korenisté jedlá.

Okrem jedla má vplyv na nočné snívanie človeka aj alkohol. Ten spravidla spôsobuje bizarné, ťaživé a nezmyselné sny. Alkohol, ktorý v noci z človeka vyprcháva, má vplyv na chemické látky v mozgu. A v dôsledku toho vznikajú tieto ťažké sny. Podobne môžu pôsobiť aj niektoré druhy liekov, ako napríklad antidepresíva, sedatíva alebo lieky proti malárii.

Tak, ako je to pri mnohých ďalších problémoch, aj na zlé sny má vplyv stres. Strata blízkeho človeka, depresie, či nepokoj a ťažkosti v reálnom živote, sú veľmi častou príčinou zlých snov.

Ako Sa Zbaviť Zlých Snov?

Pri tomto probléme je nutné zlepšiť životosprávu. Vyvarovať sa ťažkých jedál a najmä ich večernej konzumácie. Ak Vás takéto sny trápia, určite sa neodporúča sledovať trilery, horory a rôzne televízne programy, ktoré by človeka mohli rozrušiť. A to nielen večer, ale tiež v priebehu celého dňa. Negatívne myšlienky, ktoré človek absorbuje počas celého dňa, sa totiž môžu odraziť práve v snoch.

Pozitívny vplyv na snívanie má joga, relaxačné cvičenia a meditácia. Tým sa venujte večer pred spaním. Pomôže tiež čaj z bylín, ako napríklad medovka, levanduľa, ľubovník alebo valeriána lekárska.

Občasné zlé sny nie sú dôvodom na obavy. Ak sa Vám však nočné mory opakovane vracajú a znižujú kvalitu Vášho spánku, a teda aj kvalitu života, neváhajte ich konzultovať s terapeutom alebo psychológom. Ten Vám môže pomôcť odhaliť ich skutočné príčiny.

 

 

Foto: © Balazs Kovacs Images / Dollar Photo Club

Leave a Comment