Svrbenie kože je veľmi nepríjemné. Zastavte ho ešte dnes

Svrbenie kože je veľmi nepríjemné. Zastavte ho ešte dnes

Poznáte ten pocit, vás vaša suchá pokožka veľmi svrbí a neviete, čo s ňou? Niekoho trápi len v zime, iných celoročne, a preto je najvyšší čas s tým niečo urobiť a svrbenie kože zastaviť.

Prečo pokožka svrbí

Príčin svrbenia kože môže byť niekoľko, napríklad reakcia na užívanie liekov, niektoré ochorenia, nadmerné vysušovanie alebo  nesprávna starostlivosť. Koža svrbí častejšie v zime a nie je to nič prekvapujúce. Suchý vzduch vo vykúrených izbách, nepríjemný chlad vonku, nesprávny pitný režim, lebo jednoducho nie sme smädní – to všetko sa prejaví aj na našej pokožke, ktorá je najväčším orgánom tela. Svrbenie nie je len nepríjemné, keď môže brániť aj v sústredení. Rozškriabanie pokožky do krvi je nielen bolestivé, ale  aj nebezpečné, pretože je narušená prirodzená ochranná bariéra.

Dá sa svrbeniu predísť?

Niekedy je svrbenie kože sezónne, inokedy ju spôsobuje aj atopická dermatitída alebo ekzém. Dôležitá je prevencia a starostlivosťou o kožu, vtedy dokážete svrbenie  zmierniť a v tom lepšom prípade odstrániť úplne. Skúste zistiť, ktoré faktory vám svrbenie spúšťajú. Najčastejšie to môže byť teplo, oblečenie z nevhodného materiálu, potenie, fajčenie, niektoré potraviny, lieky, psychika, zle zvolená kozmetika, dlhé kúpanie alebo chlórová voda.

Ako s ním bojovať

Svrbenie kože môžete zmierniť alebo odstrániť v niekoľkých krokoch:

  • Krémujte sa dôkladne a pravidelne. Ak si neviete vybrať z veľkého množstva produktov na trhu, stavte na rokmi overenú klasiku Bepanthem
  • Umývajte sa v teplej, ale nie horúcej vode
  • Vyhnite sa všetkému, čo svrbenie spôsobuje
  • Používajte veľmi jemnú a neparfumovanú kozmetiku. Vašu pokožku nebude dráždiť ani vysušovať, preto sa zníži riziko jej svrbenie,
  • Nepoužívajte príliš voňavé prostriedky na pranie